Droga zawodowa
Z Wydziałem związany jestem od początku swojej drogi zawodowej. Byłem studentem jednego z pierwszych roczników, który kończył Wydział Matematyki i Informatyki. Tu też, jeszcze w czasie studiów w roku 1995, rozpocząłem pracę na etacie technika-informatyka jako administrator systemów komputerowych. Wspólnie z dr. Wiesławem Kurcem i zespołem współtworzyłem infrastrukturę Wydziału jeszcze w budynku H. Cegielskiego, a następnie na Morasku. W roku 1997 podjąłem na Wydziale studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Macieja Wygralaka. Pracę doktorską z nauk matematycznych w zakresie informatyki pt. „Osobliwe zbiory rozmyte i ich własności” obroniłem z wyróżnieniem w roku 2002. W tym samym roku zatrudniony zostałem na etacie adiunkta w Zakładzie Metod Numerycznych. Oprócz pracy naukowej, cały czas kontynuowałem pracę na rzecz Wydziału w zakresie tworzenia i zarządzania infrastrukturą informatyczną. W latach 2010-2018 pełniłem funkcję kierownika Wydziałowych laboratoriów komputerowych. Od roku 2010 byłem adiunktem w Zakładzie Metod Przetwarzania Informacji Nieprecyzyjnej. W 2018 roku Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie nadał mi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie informatyka na podstawie osiągnięcia naukowego: „Inteligentny system wspomagania decyzji medycznych oparty na informacji niedoskonałej. Przypadek diagnostyki guzów jajnika”. Od roku 2019 pracuję na stanowisku profesora uczelni w Zakładzie Sztucznej Inteligencji.
Zainteresowania badawcze
Moje zainteresowania badawcze dotyczą metod inteligencji obliczeniowej i ich zastosowań w systemach podejmowania decyzji, widzeniu komputerowym i modelowaniu języka naturalnego. Jestem współtwórcą inteligentnego systemu wspomagającego diagnostykę i różnicowanie nowotworów jajnika – OvaExpert©. Obecnie aktywnie zaangażowany we współpracę z klubem piłkarskim Lech Poznań w zakresie analizy danych sportowych. Za swoją pracę badawczą otrzymałem wiele nagród w tym: nagrodę Fundacji UAM “Doskonałość w nauce – użyteczność w praktyce” (2019), Microsoft Research Azure Award (2015), IBM Faculty Award (2010). Jestem członkiem (senior member) IEEE Computational Intelligence Society, European Society for Fuzzy Logic and Technology (EUSFLAT) oraz vice-prezesem Polskiego Towarzystwa Zbiorów Rozmytych (POLFUZZ).
Osiągniecia naukowe i organizacyjne
Szczegóły mojego dorobku naukowego i organizacyjnego możecie Państwo znaleźć w załączonym dokumencie.
Doświadczenie w zarządzaniu
W roku 2012 odbyłem na Uniwersytecie Stanforda (USA) 2-miesięczny staż w ramach programu Top 500 Innovators, którego celem było podniesienie kwalifikacji naukowców i pracowników centrów transferu technologii w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. W roku 2013 ukończyłem studia podyplomowe z zarządzania projektami B+R na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz w 2018 roku uzyskałem certyfikat zarządzania projektami w metodyce Prince 2. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami IT oraz B+R. Byłem współzałożycielem i wieloletnim prezesem zarządu firmy produkującej i wdrażającej system informatyczne klasy ERP. Współorganizowałem US-Poland Innovation HUB, program wspierający polskie firmy w ekspansji światowej poprzez Dolinę Krzemową we współpracy z US-Polish Trade Council z siedzibą w Palo Alto.
Rodzina
Od 27 lat jestem szczęśliwym małżonkiem. Moja żona spełnia się zawodowo w obszarze finansów, jest główną księgową. Mam dwóch synów: starszy spełnia się zawodowo jako informatyk, natomiast młodszy jest absolwentem liceum, jego hobby to sport – głównie squash, w którym osiąga sukcesy ogólnopolskie.
Zainteresowania i hobby
Moją pasją, poza pracą 😊, są podróże, motoryzacja i kuchnia. Uwielbiam podróże, szczególnie fascynuje mnie Azja z jej niesamowitymi zabytkami, przyrodą i smakami. Wielokrotnie łączyłem swoje pasje podróżując przez Indie na motorze Royal Enfield. Za swoje największe dokonanie uznaję wjazd tym wiekowym konstrukcyjnie motorem na drugą co do wysokości przełęcz świata (5300 m.n.p.m.). Z Azją łączy się również moja pasja gotowania, w której spełniam się prawie każdego dnia, gotując dla rodziny i często dla przyjaciół. Lubię dobre kino i literaturę, szczególnie gatunek science-fiction.
Linki
www: https://ai.wmi.amu.edu.pl/pl/staff/krzysztof-dyczkowski/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/krzysztof-dyczkowski-aba50039/
Publons: https://publons.com/researcher/2255906/krzysztof-dyczkowski/
Scopus: https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=6506202384
Google scholar: https://scholar.google.pl/citations?user=R9MjCMgAAAAJ
ORCID: http://orcid.org/0000-0002-2897-3176
ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dyczkowski