Pani prof. UAM dr Edyta Juskowiak jest dydaktykiem matematyki, od stycznia 2020 jest kierownikiem Wydziałowego Centrum Dydaktyki Matematyki i Informatyki, w latach 2020 -2024 pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia na WMiI. Pracę na UAM rozpoczęła w 2005 roku i do 2019 roku pracowała w Zakładzie Dydaktyki Matematyki. Ponadto jest kierownikiem nauczycielskich studiów podyplomowych z matematyki, Menagerem LEGO® Education Innovation Studio, certyfikowanym Tutorem, członkiem Zarządu OP PTM, posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu studentów w szczególności przygotowujące ich do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki i informatyki.
Zawsze bardzo zaangażowana w pracę dydaktyczną, w rozwój studentów w zakresie dydaktyki matematyki zarówno metodyczny jak i naukowy. Warto zaznaczyć, iż w ogólnopolskim Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki prace powstałe pod jej opieką otrzymały szereg nagród: w latach 2023 (wyróżnienie), 2021 (III nagroda), 2020 (II nagroda), 2019 (III nagroda), 2018 (III nagroda, wyróżnienie), 2017 (I nagroda), 2016 (I nagroda, II nagroda, III nagroda), 2015 (I nagroda).
Jest laureatką licznych nagród Rektora oraz nagród Dziekana. W 2023 otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za wyróżniającą działalność dydaktyczną. Powstała z jej inicjatywy na Wydziale przestrzeń LEGO® Education Innovation Studio wraz z opartym wokół niej projektem została nominowana do nagrody w kategorii Współpraca w Konkursie Leaders in University Management – LUMEN 2019 – jest to jeden z czterech nominowanych projektów w skali całego kraju.
Na Wydziale zainicjowała cykl wykładów otwartych dla młodzieży “Po indeks z Pitagorasem”, organizowane są od ponad 10 lat, cieszą się renomą w całej zachodniej części Polski. Jest organizatorką wielu wydarzeń edukacyjnych na WMiI w Poznaniu – między innymi Dzień Delty, Festiwal Matematyki, Noc Naukowców czy Memoriał Urszuli Marciniak. W każdym z tych wydarzeń uczestniczą setki uczniów wraz z opiekunami. Organizuje liczne warsztaty oraz konferencje dla nauczycieli. Jest opiekunem Studenckiego Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Dydaktyki Matematyki (StudMat). Jest to jedno z najaktywniejszych kół naukowych działających w Uniwersytecie. Jest członkiem wielu komisji konkursowych m.in. “Odkrycia z UAM”, AdvacedBestStudentGRANT, czy BestStudentGRANT. Członki wielu komisji wydziałowych i uczelnianych m.in. ds. prac nad strategią WMI, wydziałowego zespołu oceniającego, Rady ds. Kształcenia Szkoły Nauk Ścislych, komisji ds. hospitacji czy komisji ds. procesu dyplomowania.
Z pełnym zaangażowaniem organizuje i wspiera działania środowiska dydaktyków matematyki. Jest odpowiedzialna za cykliczną organizację konferencji Szkoła Dydaktyki Matematyki, jest członkiem komitetu naukowego międzynarodowej konferencji naukowej Contemporary Mathematics Education, członkiem “Advisory Board” w międzynarodowym projekcie FunThink, FunThink is co-funded by the Erasmus+ program “Strategic Partnerships”, jest redaktorem naczelnym czasopisma Współczesne Problemy Nauczania Matematyki, redaktorem w czasopiśmie Didactica Mathematicae, współpracuje z metodykami z zagranicy w szczególności z Holandii oraz Niemiec i stara się zdobyte doświadczenia wdrażać w środowisku polskiej edukacji m.in. organizując seminaria oraz konferencje dla nauczycieli oraz przyszłych nauczycieli matematyki i informatyki. Zapraszana jest to udziału w konferencjach, seminariach, panelach i warsztatach podczas których dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem związanym z edukacją i potrzebami zmian w kształceniu i podnoszeniu kompetencji nauczycieli.
Była konsultantem metodycznym i naukowym w projekcie e-szkoła Moja Wielkopolska, współprowadziła projekt Newton też był uczniem, Praktyka czyni mistrza. Pod koniec roku 2023 z sukcesem zakończyła kierowanie projektem w ramach III osi PO WER Nauczyciel – Mistrz – Innowator – innowacyjny program kształcenia na kierunku Nauczanie Matematyki i Informatyki prowadzonym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego głównym celem była modernizacja procesu kształcenia nauczycieli na WMiI UAM oraz projektem Lubuska Szkoła ćwiczeń w Żarach szansą na rozwój nauczycieli, studentów i uczniów prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach działania PO WER 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty oraz zakończonym w lutym br. projekcie “Fundamenty matematyki” w konkursie Odkrycia UAM.
Z niezwykłym zaangażowaniem prof. UAM dr Edyta Juskowiak prowadzi prace badawcze, mimo że intensywnie poświęca się działalności dydaktycznej, popularyzatorskiej i wspieraniu rozwoju nauczycieli. Jej naukowe zainteresowania, skoncentrowane na formalnym myśleniu uczniów, szczególnie w dziedzinie geometrii, przynoszą znaczące i wartościowe wyniki. Dzięki jej pracy badawczej wprowadzane są innowacyjne metody nauczania, które znacząco podnoszą jakość edukacji w zakresie matematyki.
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5114-4210
ResearchGate https://www.researchgate.net/profile/Edyta-Juskowiak