Przestawiam Państwu zaktualizowany program na kolejne 4 lata z zaznaczeniem, które działania zostały zrealizowane a które jeszcze przed nami. Zostały one oznakowane odpowiednio jako:
- (Z) Zrealizowano
- (C) Zrealizowano częściowo / do dalszej realizacji
- (D) Do zrealizowania
Liczę na Państwa sugestie i dyskusje co jeszcze warto w tym programie ująć, by polepszyć funkcjonowanie naszej wspólnoty wydziałowej.
Wizja
Będę dążył do tego by w perspektywie 5-10 lat nasz Wydział był jednym z najlepszych Wydziałów Matematyki i Informatyki w Polsce, dostrzeganym w Europie oraz by był najlepiej zorganizowanym Wydziałem na UAM, stanowiącym wzór dla innych Wydziałów pod względem doskonałości w nauce i kształceniu.
Do osiągnięcia tych celów wykorzystany zostanie potencjał dwu-dyscyplinarnego Wydziału, dzięki czemu matematyka daje silne podstawy teoretyczne badaniom i kształceniu w zakresie informatyki, a informatyka stawia nowe wyzwania przed matematyką.
Skuteczne zarządzanie Wydziałem jest możliwe poprzez jasne zasady, zwiększenie informatyzacji organizacji oraz sprawną politykę informacyjną, które przełoży się na wyniki naukowe, wysokiej jakości kształcenie oraz zadowolenie społeczności Wydziału.
Cele strategiczne
Utrzymanie wysokiej kategorii naukowej w obu dyscyplinach jest kluczowe dla przyszłości Wydziału. Konieczne jest wypracowanie mechanizmów zachęcających i ułatwiających pracę naukową (w tym zwiększenie współpracy na styku matematyka-informatyka), publikowanie w czasopismach i prezentacje na konferencjach istotnych ze względu na ewaluację oraz zdobywanie grantów. Ważne jest też promowanie badań interdyscyplinarnych prowadzonych w zespołach działających wewnątrz Wydziału.
Najważniejsi są ludzie i dobra atmosfera sprzyjająca pracy i nauce.
Rolą administracji Wydziału jest wspieranie pracowników i studentów w ich zadaniach. Należy zdjąć z pracowników zbędne zadania administracyjne i dostarczyć im wsparcie w wykonywaniu ich obowiązków. Można to osiągnąć poprzez większą informatyzację i wprowadzenie czytelnych procedur.
Działania
Wzmacnianie pozycji naukowej WMI w obu dyscyplinach
- (D) Utrzymanie jedności Wydziału poprzez wykorzystanie współpracy między dyscyplinami z jednoczesnym dostrzeganiem różnic między nimi (m.in. w ich ocenie).
- (D) Powołanie zespołu ds. opracowania strategii wzmocnienia i stałego rozwoju dyscypliny matematyka.
- (C) Pozyskanie z zewnątrz wybitnych młodych naukowców, również we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi.
- (D) Powiększająca się luka pokoleniowa wśród pracowników WMI generuje szereg zagrożeń wynikających z tej sytuacji. Aby częściowo zminimalizować te zagrożenia wyjątkowo aktywni naukowo i jednocześnie dydaktycznie jak i organizacyjnie tytularni profesorowie naszego Wydziału, po osiągnięciu wieku 70 lat będą mieli możliwość uzyskiwania przedłużenia zatrudnienia na Wydziale, aby swoim doświadczeniem i wiedzą istotnie wspierać aktywność Wydziału w tym trudnym okresie funkcjonowania naszego Wydziału.
- (D) Zwiększenie akwizycji środków z IDUB i informacji na temat ich dostępności, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania zdolnych studentów w aktywizowaniu ich aspiracji naukowych poprzez ustalenie prostej ścieżki w aplikowaniu o finasowaniu (m.in, z IDUB) ich udziału w konferencjach naukowych i krótkich stażach naukowych.
- (Z) Wypracowanie procedur premiowania pracowników publikujących prace pozwalające Wydziałowi osiągnąć wysoką kategorię naukową z jednoczesnym wspieraniem ambitnych projektów naukowych, których efekty mogą być widoczne dopiero w przyszłości.
- (C) Wypracowanie mechanizmów oceny pracowników, biorących pod uwagę specyfikę poszczególnych dyscyplin naukowych oraz specjalizacji w obrębie tych dyscyplin.
- (D) Wypracowanie nowych zasad przyznawania nagród naukowych Rektora oraz innych nagród tj. premie za publikacje.
- (C) Spójna polityka dotycząca publikacji wraz ze wsparciem administracyjnym.
- (Z) Utworzenie w jednym z liceów “stajni” olimpijskiej, która będzie kuźnią talentów oraz zbudowanie zespołu wspierającego ten proces w oparciu o Wydziałowe Centrum Dydaktyki Matematyki i Informatyki.
- (Z) Prowadzenie badań z uwzględnieniem perspektywy krajowej, w tym aktywne uczestnictwo w krajowej polityce oceny osiągnięć naukowych.
- (Z) Organizacja cyklicznych prezentacji naukowych Zakładów umożliwiających zapoznanie się z bieżącymi badaniami prowadzonymi na Wydziale.
- (D) Szkolenia w zakresie strategii publikacyjnych dla naukowców w świetle obowiązujących przepisów i zasad ewaluacji.
Organizacja Wydziału
- (Z) Przejrzystość i jawność w dysponowaniu i wydatkowaniu środków finansowych. Jasne kryteria podziału środków finansowych.
- (Z) Zwiększenie znaczenia kierowników Zakładów oraz włączenie ich w bieżące zarządzanie oraz zwiększenie samodzielności finansowej Zakładów.
- (Z) Jasna polityka informacyjna wspierana przez odpowiednie narzędzia informatyczne.
- (Z) Ustanowienie poszerzonej Rady, w której reprezentowane są wszystkie grupy pracowników (w tym profesorów po 67 roku życia) i studentów, jako grona doradczego.
- (C) Wykorzystanie wiedzy i doświadczenia profesorów powyżej 67 roku życia, którzy nadal pozostają bardzo aktywni naukowo, dydaktycznie i organizacyjnie.
- (D) Wsparcie pracowników na Wydziale w obszarze składania i obsługi wniosków grantowych. Utworzenie na Wydziale biura projektów (we współpracy z Centrum Wsparcia Projektów UAM), w którym uzyskają wsparcie w zakresie pisania, realizacji i rozliczania projektów naukowych i dydaktycznych.
- (Z) Usprawnienie administracji, poprzez wprowadzenie przejrzystej organizacji i zwiększenie wsparcia działalności administracji zakładów.
- (Z) Dbanie o ogólne otoczenie i budynek Wydziału. “Otwarcie” Wydziału i sukcesywna rezygnacja z klasycznych kluczy (wprowadzenie kart elektronicznych).
- (Z) Przygotowanie nowej strony internetowej, która powinna być wizytówką Wydziału, w tym strony w języku angielskim. Systemowe wsparcie zakładów i pracowników w prowadzeniu własnych podstron.
- (Z) Utworzenie elektronicznego archiwum zawierające materiały o historii Wydziału.
- (D) Utworzenie roli pełnomocnika Dziekana, dbającego o wizerunek i promocję Wydziału oraz politykę informacyjną.
Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia
- (Z) Ustanowienie Kierowników kierunków studiów (spośród pracowników) oraz starostów lat wśród studentów.
- (Z) Jasne zasady oceny pracowników dydaktycznych.
- (Z) Doskonalenie procesu dydaktycznego – hospitacje (w szczególności nowych pracowników), ankiety, badania fokusowe.
- (D) Systemowe wprowadzenie tutoringu dla najlepszych studentów. Szczególnie należy otoczyć opieką naukową i organizacyjną wybitnie uzdolnionych studentów (już od I roku studiów) aktywizując ich zainteresowania naukowe poprzez włączania ich do prac w ramach seminariów zakładowych i stwarzanie możliwości wspólnych udziałów (z profesorami) w konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych.
- (Z) Wprowadzenie przejrzystych zasad ewaluacji i wsparcia jakości kształcenia, zadbanie o to, by sylabusy były aktualne i dostępne oraz by były poddawane ciągłej ewaluacji.
- (Z) Jednolity i nowoczesny system elektronicznego dostarczania materiałów dydaktycznych i modułów e-learningowych.
- (Z) Wsparcie pracowników w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych i ich dystrybucji w systemach e-learninngowych.
- (Z) Kontrola procesu prowadzenia prac dyplomowych.
- (Z) Dostosowanie liczby studentów do możliwości kadrowych Wydziału.
- (Z) Wzmocnienie zasobów kadrowych w obszarach tego wymagających.
- (Z) Konsultacje z kierownikami Zakładów w sprawie obsady zajęć.
- (Z) Ustalenie jasnych reguł przygotowywania obciążeń, wprowadzenie nowoczesnych systemów informatycznych wspierających przygotowywanie obciążeń.
- (Z) Wprowadzenie na stałe elementów nauczania zdalnego, szczególnie na studiach zaocznych.
- (D) Zmiany w recenzowaniu prac dyplomowych (np. płatność za recenzje/rozliczanie w pensum).
- (Z) Kontynuacja reform kierunku nauczycielskiego – podjęcie współpracy z nauczycielami, którzy mogliby podjąć się prowadzenia lub współprowadzenia zajęć praktycznych.
- (Z) Wspieranie nauczycieli kształcących olimpijczyków, którzy mogliby prowadzić zajęcia przygotowujące przyszłych nauczycieli do rzeczowej pracy z uczniami uzdolnionymi.
- (Z) Motywacja dydaktyczna, jasne kryteria przyznawania dodatków motywacyjnych.
- (Z) Zadbanie o właściwą ofertę studiów podyplomowych doskonalących, prowadzonych we współpracy z ekspertami z zewnątrz.
- (Z) Zespoły metodyczne per dyscyplina (matematyka/informatyka), seminaria dydaktyczne, w ramach których toczą się dyskusje o metodach nauczania.
- (Z) Powrót do grantów dydaktycznych (opracowanie zasad: e-learning, opracowanie nowych metod).
- (Z) Systemowe wsparcie dla pozyskiwania dobrych studentów (stworzenie koła olimpijskiego i klasy akademickiej). Proces pozyskiwania dobrych studentów jest procesem zamkniętym – od tego jakich nauczycieli wykształcimy zależy jakich studentów dostaniemy i to na każdy kierunek.
Wizerunek i promocja Wydziału
- (Z) Akcje promujące Wydział, nastawione na pozyskanie najbardziej uzdolnionych uczniów (nie tylko z Wielkopolski).
- (D) Badania losów naszych absolwentów, współpraca z nimi. Budowanie społeczności absolwentów Wydziału.
- (D) Oferta dla szkół/biznesu – część materiałów e-learningowych w otwartym dostępie.
- (Z) Redefinicja/nowe otwarcie dla zajęć prowadzonych przez biznes naukowy.
Pracownicy
- (C) Stworzenie jasnej perspektywy rozwoju i stabilności pracy naukowej i dydaktycznej.
- (D) Wprowadzenie nowych, jasnych kryteriów oceny pracowników naukowych i dydaktycznych.
- (Z) Zdjęcie z pracowników nadmiernych obciążeń administracyjnych.
- (Z) Promowanie i nagradzanie pracowników mających wpływ na wysoką kategorię Wydziału tj. publikujących w dobrych czasopismach, uczestniczących w dobrych konferencjach, otrzymujących granty, prowadzących dydaktykę na wysokim poziomie oraz zaangażowanych w działania organizacyjne.
- (Z) Systemowe wsparcie prowadzenia stron zakładów i pracowników.
- (Z) Większa integracja pracowników i studentów Wydziału poprzez organizowanie wspólnych wydarzeń tj: pikniki, spływy kajakowe, wycieczki górskie itp.
Studenci
- (Z) Plan zajęć dający możliwość łączenia studiów z pracą (szczególnie na informatyce).
- (Z) Jawność w przyznawaniu środków finansowych dla studentów na ich rozwój (udział w konferencjach, konkursach, olimpiadach, wizytach studyjnych itp.).
- (Z) Stworzenie przestrzeni rozwoju i współpracy dla studentów.
- (D) Organizacja preinkubatora wspierającego przedsiębiorczość wśród studentów.